Jaké je to být pisálkem na Wattpadu

25. srpna 2018 v 16:39 | Mona |  Psaní, mé příběhy
Jak někteří z vás možná ví, píšu na Wattpad: platformu pisálků všech žánrů a různorodých možností, jak sdílet svá díla a příběhy zadarmo. A ať to může znít jakkoliv úžasně, že mladí a amatérští pisálci mají tuto možnost publikace a zpětné vazby, právě u Wattu jsem se setkala s obrovským přívalem negativních poznámek právě na uživatele píšící právě na tuto oranžovou aplikaci.

A dneska bych tuto problematiku chtěla blíže rozebrat, podívat se na tuto stránku ze všech stran a rozebrat z mého osobního usouzení, proč Wattpad ano a proč zase ne.MŮJ POHLED NA VĚC

Jako první bych chtěla začít právě faktem, že já sama na Wattpadu působím od léta 2016, avšak psát jsem začala ještě dlouho před objevením této aplikace. Jako první jsem se k tvůrčímu psaní dostala přes FanFikce a různé povídky na téma oblíbených seriálů, knih a bohužel i slavných osobností, které jsem si psala do šuplíku, nebo publikovala na blog. Kde se mi, popravdě řečeno, nikdy moc chtěné zpětné vazby nedostalo. A ačkoliv právě kvůli tomuto žánru velké množství lidí Wattpad nebere vážně a někteří by i uvítali, aby tento žánr zmizel z povrchu wattpadovského, nadále si stojím za názorem, že pokud bych nezačala psát a následně i publikovat právě FanFikce, nikdy bych si k psaní nenašla cestu a mé pouto k vyprávění vlastních příběhů by možná ani nikdy nevzniklo. A věřím, že podobný názor na to má i mnoho jiných amatérských pisálků.

Nejenže mi Wattpad pomohl drasticky vylepšit osobní hlas a nadále mi ho díky zpětné vazbě čtenářů a pomocných beta čtenářů vylepšuje, ale také mi napomohl k naleznutí dalšího koníčku - grafiky. Pomohl mi utříbit si vkus na příběhy a najít žánry, které mi vyhovují a které naopak ne.

Avšak čím delší dobu jsem na aplikaci pobývala, tím více jsem si uvědomovala, jak toxické pro některé z nás jeho prostředí může být. Nedávno jsem si přiznala, že tuto komunitu mám opravdu ráda a že bych své čtenáře nikdy nechtěla zklamat, což na mou maličkost hodilo strašně moc odpovědnosti a stresu, kterou jsem jen kvůli aplikaci nechtěla nadále pociťovat.

Již u mnoho pisálků jsem si s odstupem času začala všímat, jak lehce se nechali ovlivnit čísly, pochvalnými i ne zrovna hezkými komentáři a celkově pomyslnou slávou, kterou jim jejich příběhy propůjčily. Je super, že si někdo dokáže poskládat základnu a všem, kteří něco takového dokázali, patří má velká poklona, ale je třeba, aby si každý sáhl hluboko do svého svědomí a rozhodl se, jak na tuto slávu bude reagovat. Ne, tohle nemá být jen závidění z mé strany, pouze upozorňuji na něco, čeho jsem si všimla a mrzí mě to. Ne na každou kritiku je třeba odpovídat další kritikou, nebo dokonce i útočností. Není třeba hned všechno brát jako narážku na váš příběh. Ne všechno je třeba brát jako narážku na vašeho oblíbeného pisálka.

Neříkám, že já sama jsem do tohoto kolotoče nespadla, ale vždy jsem si řekla, že na to, abych se povyšovala nad ostatní, je svět příliš veliký a že i kdybych to udělala, pořád jsem pro zbytek světa nikdo.

Žijeme ve světě, kde se pro nás čísla stala doslovnou klecí a Wattpad není žádnou výjimkou. Utíkáme za co nejvyššími čísly a někdy i ignorujeme to, co například naprosto nevědomky způsobujeme svému okolí. Myslím, že je na každém, aby si uvědomil, že čísla a sláva opravdu nejsou tím nejdůležitějším.


PROČ ANO PRO REGISTRACI NA WATTPAD

Je to zdarma. Ať se to zdá jakkoliv klišé a otřepané, je třeba, že s každým komentářem, nebo dokonce i s hvězdičkou, se vám dostává od druhých pisálků a čtenářů zdarma zpětné vazby, za kterou spisovatelé obvykle platí. Ano, uznávám, že takový komentář na Wattpadu se jen těžko dokáže rovnat placené betaci, ale to stále neznamená, že ani za něco tak malého nemůžete být vděční! Neříkám, že vždy se vám dostane stoprocentní kvalitní kritiky, jež by vám mohla pomoci k zlepšení, ale v dnešní době už funguje spousta skupin třeba na Facebooku (např. Wattpad stories CZ/SK), kde vám při slušném a vděčném chování dá hned několik lidí dobrou odezvu, za kterou budete později velice vděční. A možná tak i najdete budoucí čtenáře. I za hloupé "nádherné" by měl být každý vděčný!

Další důvod, proč ano, je vzájemná pomoc. Všechno samozřejmě záleží na domluvě a efektu jak ty ke mně, já k tobě, ale v konečném výsledku lze najít mnoho nápomocných tvůrců, kteří vám pomůžou třeba s grafikou k vašemu příběhu, korekci (je třeba myslet na to, že všichni, co se nabízí, jsou jen amatéři, tudíž nikdo z nich není stoprocentní, ale zato jsou velice ochotní), beta readingu a mnohem, mnohem víc. Věřte, že na Wattpadu za slušné slovo dostanete víc, než kdy za placené věci.

Naleznutí víc lidí se stejnými zájmy. Jako mnoho dalších aplikací, i Wattpad vlastní funkci posílání osobních zpráv. Lhala bych, kdybych právě přes tuto funkci nenašla hned několik osůbek, se kterými si píšu dokonce i mimo Wattpad a považuji je za opravdové přátele. Pokud se vám od někoho líbí jeho tvorba, rozhodně se nebojte mu napsat a popovídat si. Většina jsou tam velice milí a vstřícní lidé, kteří se nebudou ostýchat vám zodpovědět různé otázky, pomůžou vám se psaním anebo si s vámi třeba popovídají o společných zájmech.

Wattpad není jen o psaní, ale také o čtení. Takže pokud jste vášnivý čtenář, možná je to místo právě pro vás! Je však nutnost brát na zřetel, že ne vždy najdete zrovna tak kvalitní příběh, po kterém toužíte a velmi často narazíte na tzv. rakoviny Wattpadu. Pokud opravdu hledáte kvalitní příběhy, zase bych vás odkázala na onu FB skupinu. Pokud slušně požádáte, rozhodně se najde někdo, kdo vám nějaký ten příběh doporučí. Kdo taky nerad podsouvá svá díla druhým?

Já osobně bych doporučovala pro fanoušky GoT @shadydealer, pro FanFikce na Marvel a zajímavé povídky zase @AkiNoSho a @carasmayhem. Pro fanoušky Sherlocka od BBC @wer_tomato. A co se zase týče fantasy, doporučuji @mondycz.

Tohle se bude možná zdát trochu podivné, ale pokud budou vaše příběhy čtené a oblíbené a vznikne kolem vás buď větší, či menší čtenářská základna, pomůže vám to v budoucím vydávání knihy. Já osobně jsem kolem vydání své knihy samonákladem zatím chodila jen po špičkách a osobně, nemám až tak velkou čtenářskou základnu, aby se to vyplatilo, ale viděla jsem mnoho amatérských pisálků, kteří svou knihu tiskli po desítkách, možná i stovkách výtisků a to hlavně díky jejich čtenářské základně. Čtenáři na Wattpadu jsou většinou hodně vášniví a budou vás rádi podporovat ve všem, co se rozhodnete se svou knihou do budoucna udělat.

Není třeba hned psát novely. Stačí začít povídkami, které vás připraví na budoucí psaní opravdové knihy. Zpětná vazba čtenářů vás upozorní na největší chyby a připraví vás tak na obsáhlejší příběhy. Také právě na Wattpadu platí pravidlo, že čím kratší, tím většinou i lepší.

PROČ NE PRO REGISTRACI NA WATTPAD

Jako první bych chtěla začít tím, že pokud jste velice nároční čtenáři, Wattpad nejspíše není tím pravým místem pro vás. Jak říkám, píšou tam většinou jen amatérští pisálci, kteří například teprve začínají a spíše hledají svůj styl psaní. Ve většině příběhů - pokud nehledáte vážně dobře - budou chyby začátečníků, Mary Sue charakter postav a skoro žádné popisy a děj většinou hodně jednoduchý a nepropracovaný. Hluboký význam v nich také moc nehledejte.

To samé pak platí i o autorech. Pokud máte rádi dlouhé popisy, těžší styl psaní a neuspěchaný děj s větším množstvím záhad, moc čtenářů si zde nejspíše nenajde. Kvalita čtenářů není zrovna ta největší, ale zase abych neházela všechny do jednoho pytle, najdou se výjimky.

Následně bych chtěla zmínit, že originalita je na Wattpadu zvláštním divem, který jen těžce pohledáte. Existuje, ale jelikož většina autorů jsou vášniví čtenáři, ve většině najdete až příliš velkou inspiraci od slavnějších děl.

Jako další je rozhodně časová náročnost a časté publikování nových kapitol. Já jsem zrovna ten pisálek, který píše dlouhé kapitoly s tendencí publikovat velmi zřídka, jelikož mi to prostě trvá napsat. To není zrovna dobrá taktika. Pokud jste někdo, jako já a potřebujete čas na přemýšlení nad dějem a stokrát všechno přepisujete, raději si nadepište spoustu kapitol dopředu, aby si vaše dílo hned ze začátku našlo čtenáře, kteří s vámi následně vyčkají až do konce. Pokud tak neučiníte, mnoho lidí na váš příběh časem zapomene anebo ztratí pojem o tom, co se v minulých kapitolách stalo.

Kvantita často vyhrává nad kvalitou. Čím víc kapitol, tím lepší? Mnoho autorů si to myslí, ale většinou tomu tak není.

S tím souvisí i délka kapitol. Většina knih, jak jsem se už zmiňovala, jsou spíše povídky, nežli novely a tak se prosím připravte na to, že normální kapitola se točí kolem tisíc až tisíc pět set slov. Čím je to delší, tím má čtenář větší problémy s udržením pozornosti a následně ztrácí chtěnou pozornost.

Wattpad rakoviny. Pokud patříte mezi ty, co tento pojem neznají, jedná se o příběhy, které nejsou zrovna kvalitním čtivem. Autorky patří mezi hluboce nevyspělé, a ačkoliv je tato stránka dovolena od 13 let, mnoho mladých děvčat má tendenci tuto hranici překračovat a publikovat své největší tužby hned z první. Pokud bych se znovu měla vrátit k té špatné pověsti Wattpadu, rozhodně se z poloviny o ni zasloužily právě Wattpad rakoviny. Avšak je znovu třeba brát na vědomí, že ne každý příběh je takový a že ne každý autor je nevyspělý.

I když jsem to už zmínila, raději to zopakuji: nevyspělí autoři. Avšak, zase nechci někomu křivdit. Ne všichni patříme do jednoho pytle. To je třeba brát na vědomí a já už se několikrát spálila při myšlení, že ten daný člověk je již dospělý a on třeba teprve oslavil patnáctiny.

Za tohle si možná vysloužím několik ran bičem, ale nedá mi to. Nepropracovanost příběhů. Já osobně se považuji za docela náročného čtenáře a bohužel jsem narazila možná na jeden (dva nanejvýš) příběh, který byl propracovaný do nejmenších detailů a autor moc dobře věděl, o čem píše a jak všechno vyložit tak, aby to bylo srozumitelné a zároveň mě to stále bavilo. Je třeba brát na vědomí, že tohle neumí moc spisovatelů na Wattpadu.

S tím se znovu váže i další bod a to ten, že autoři si často nedohledávají potřebné informace a píší například o věcech, které ani pořádně neznají. Tímto je Wattpad znovu hodně znám a ačkoliv si myslím, že spousta pomluv o špatné kvalitě příběhů již dávno není pravda, tohle stále přetrvává a i když to nerada říkám, nejspíše i nadále přetrvávat bude. Lenost lidí je převeliká.

Arogantnost "slavných spisovatelů". K tomuto snad ani nemám co říct. U většiny pokud příběh překročil vyšší počet přečtení a hvězdiček, autor se uzavře do bubliny snů, že on je nejlepší. A nedej bože, aby se někdo postavil proti jeho dokonalému dílu! Kacířové!

Špatná gramatika, neznalost základních zásad, jako je například že se píšou vždy tři tečky, ne dvě a ani ne čtyři. Odstavce, že se v beletrii vypisují číslice, atd.
Neznalost, jak vypadá pravá anotace.

A mé oblíbené: zkrášlování důležitých témat. Únosy, znásilnění, deprese, úzkost,... Výzkum? Většina o něm ani neslyšela.
Někteří nedokážou rozeznat kopírování od pouhé inspirace a naopak. Sama jsem se s tím setkala, kdy jedna nejmenovaná osoba ráda prohlašovala, že se jen ode mě inspiruje, ale pravdou bylo, že to bylo mnohem více, než jen inspirace.

A k tomu bych i ráda přidala neznalost rozdílu mezi kritikou a hatem. Ne každá konstruktivní kritika je hned hate a ne každý hate berte jako kritiku. Pokud vám někdo vypíše co by bylo dobré zlepšit, aby vaše dílo bylo lepší a našlo si více čtenářů, jedná se o kritiku. Pokud vám někdo napíše, že vy a vaše dílo stojíte za velkou bačkoru, je to hate a v tom případě bych vám radila daného člověka ignorovat a pokračovat v tom, co vás baví. Také bych ale ráda řekla, že i konstruktivní kritiku lze podat slušně a není třeba hned útočit. Není třeba hledat i ty nejmenší chyby, které třeba ani chyby nejsou, jen aby to člověku ublížilo a vysi prosadili své.

A v neposlední řadě, samotné spravování Wattpadu tzv. ambasadory. Asi nejsem jediná, komu kdy zmizelo upozornění, komentář, nebo dokonce celý příběh. Nic není dokonalé a tato oranžová aplikace už vůbec ne. S tím je nutno počítat, když se do ní přihlásíte.


Po přečtení těchto bodů si možná říkáte, proč na ten Wattpad vůbec chodit, ale i přes všechny jeho chyby v něm pořád vidím jen to dobré. Nebýt ho, nenašla bych spoustu koníčků, lidí a hlavně vášeň k psaní. Na konci dne jsou tohle jen osobní poznatky a věci, které se mi na této platformě nelíbí a naopak zase líbí. To ale neznamená, že to tak vnímá každý. Někdo bude ve Wattu vidět jen to dobré a někdo zase jen to zlé. Takový už je život.

Nic z tohoto nemá působit jako hate.

Osobně bych byla dosti zvědavá na vaše největší proč ano a proč ne. Pokud se v něčem naše názory rozchází a v něčem zase schází, vůbec se nebojte mi to napsat v komentářích. Moc ráda si s vámi popovídám. A klidně mi i napište, co právě vám Wattpad přinesl. A pokud chcete další článek na téma Wattpadu, či už vám to stačilo.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama