Dubnové TBR

2. dubna 2018 v 19:06 | Mona |  Chystám se číst - TBR

Chystám se číst; duben 2018

Sic jsem tento článek již měla mít dávno napsaný a publikovaný včera, hlásím se tedy až dnes. Dnešním dnem mi končí prázdniny a čistě teoreticky bych měla mít spoustu energie a má produktivita by měla být na nejvyšší příčce, avšak nějakým záhadným kouzlem jsem ještě více unavená, než jsem byla předtím. Takže pokud dnešní článek bude kratší, odpusťte mi to. Momentálně se vidím hezky pod peřinou v hluboké hibernaci. A to ještě ani nezapadlo slunce!

Jak již bude nejspíše naší tradicí, s novým měsícem přichází i nový plán na čtení a i když samotné mi přijde počet čtyř knih za 31 dní trochu přehnaný (jelikož má čtecí rychlost se může rovnat plazení hlemýždě za čerstvým salátem), budu se snažit s touto výzvou zatočit a možná se mi ještě podaří nakousnout Jiskru v popelu…?
Jako první bych zde chtěla zmínit knihu, kterou mám již rozečtenou od března a v dubnu ji jen dočtu. Tou býti úžasná Rose pod palbou od Elizabeth Wein, nenávazné pokračování knihy Krycí jméno Verity.

Verity jsem četla někdy v průběhu předešlého roku a pokud si dobře vzpomínám, na Goodreads jsem jí dala úplný počet hvězdiček. Ačkoliv jsem ji četla již v začátcích mého hrůzného čtenářského bloku, knihu jsem si neuvěřitelně užila. Což, možná už teď zní jako klišé, jelikož skoro všechny knihy, co jsem zde zatím uvedla, jsem označila jako výbornou četbu a skoro všem jsem dala plný počet bodů, ale tato kniha si to opravdu zasloužila. Autorčin styl psaní je naprosto neuvěřitelný, což se prokazuje i teď v Rose pod palbou. Vybarvení postav je tak fenomenální, až je skoro neuvěřitelné, že jsou to jen fiktivní postavy. Verity jsem obdivovala, jak silná byla, ale Rose mi již po pár stranách přirostla k srdci. Pilotka a básničkářka s kousavým humorem i ve chvílích, kdy by se polovina lidí zlomila? Co více si přát!

Děj obou knih se točí kolem druhé světové války a jejích hrůz. Verity ze zajetí Gestapem a Rose z koncentračního táboru. Ačkoliv jsem člověk, který by nikdy nemohl o něčem podobném psát, knihy s tématem holocaustu, války, lidských emocí a podobných věcí, hodně divným způsobem miluji. Samozřejmě, že nic z toho není krásné. Válka je otřesná, ale pokud autor její hrůzy dokáže popsat tak dobře, že se do jeho slov zamiluji, tehdy tomu říkám umění. Což Weinová znovu potvrdila, že ona to prostě dokáže.

Fotky této knihy bohužel nemám, jelikož mám knihu půjčenou z knihovny a hned na přední straně je napsané jméno města, poblíž mého bydliště. Takže… citlivé informace.

To není zoufalství. Je na tom něco nelidského. A právě to mi nahání husí kůži. Pět let devastace a zmatku, zmařených životů kam se podíváš, nedostatek jídla a paliva a oblečení. A ten šílený mozek, který za tím vším stojí, nás všechny žene do další a další zkázy. A my všichni s ním tu hru hrajeme. (Úryvek z knihy Rose pod palbou.)

Dále budu v dubnu číst knihu s úžasnou obálkou a ještě krásnějším názvem Magonie od autorky zvané Maria Dahvana Headleyová (ani to nezkouším skloňovat). Upřímně, já na tu knihu můžu hledět celý den a pořád mi toho bude málo. Takže doufám, že vnitřek bude alespoň z poloviny tak dobrý, jako vnějšek. Nic krom anotace jsem si o ní nezjišťovala, jelikož jsem nezodpovědná a své peníze utratím na něčem, co mi bude dělat hezkou ozdobu v knihově... Jsem hrozný knihomol.
Ale autorka se tam zabývá tématem plicního onemocnění, což jako človíček s astmatem (hlavní hrdinka je na tom rozhodně hůře, než já), dokážu ocenit!

Trochu se bojím právě hlavní protagonistky, jelikož to krapet zavání Mary Sue, ale dám tomu důvěru a uvidíme. Třeba mě nakonec překvapí!

Nádech. A výdech. Nebe samý mrak. A z mračen visí dolů k zemi lano. Z výšky na mě shlíží ženská tvář a všude kolem poletují stovky a stovky ptáků. Hejna plují oblohou jako vlny, stoupají a zas klesají, černé, zlaté i rudé. Všude panuje klid a chlad ozářený světlem hvězd a měsíce.
Ve srovnání s nimi jsem jen jako zrnko písku, ale nejsem na zemi.
(Úryvek z knihy Magonie.)Jako třetí do ruky beru knihu Sníh nebo popel od Sary Raaschové. Zase, obálka je naprosto famózní. A pod papírovým obalem snad ještě krásnější. Na tuto knihu se hodně těším, jelikož jsem na ni slyšela docela dobré ohlasy hlavně od zahraničních booktuberů a vím, že někdy teď v České republice vyšel i druhý díl s názvem Led nebo oheň. Samozřejmě jsem zase s trendy pozadu, takže se ke knize dostávám až teď.

Jsem v Jannuari.
Tyhle ulice znám jako tlukot svého srdce. Obrazy, které jsem si vytvořila z vyprávění a vzpomínek jiných lidí, ukradené představy a emoce. Ale strachy se nedokážu pohnout, stojím na chladné dlažbě jako svázaná a srdce mi bije rychleji, rychleji a rychleji. Léta jsem Jannuari vídala ve snu, hltala vyprávění o něm. Tak proč jsem teď tolik vyděšená? Vlna lidských těl se žene klikatými ulicemi města. Běžíme, zoufale utíkáme a kolem nás se ozývají exploze.
Tohle je noc, kdy padla Zima.
(Úryvek z knihy Sníh nebo popel.)A to nejlepší nakonec… *bubny prosím* Diabolik! Od S.J. Kincaidová. Kolik chvalozpěvu jsem na tuhle knihu slyšela! A teď už to nebylo jen ze zahraničí, ale i z Česka, takže tomu dávám větší hodnotu. Námět; skvělý. Obálka; bílá, což se mi do té tmavé knihovny moc nehodí, ale pořád je skvělá. Mně se z této knihy třepou kolena a to jsem ji ještě ani neotevřela. Očekávání jsou hodně vysoká, tudíž se trochu bojím zklamání. Uvidíme.

A Diabolic is ruthless. A Diabolic is powerful. A Diabolic has a single task: Kill in order to protect the person you've been created for. (Moc se omlouvám za angličtinu, ale když v ní zní všechno tak strašně cool!)Pfu, konečně u konce. Za okny se mi už stmívá, takže mně nezbývá než se rozloučit a popřát vám krásný zbytek podvečera!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ruby R. Reed Ruby R. Reed | 3. dubna 2018 v 10:17 | Reagovat

Nevím, jak to děláš, ale dokážeš mě nalákat i na knížky, nad kterými jsem dřív ani neuvažovala. ^^ Tak to vypadá, že se čtením budu mít co dělat.
A doufám, po tomto článku obzvlášť, že prostě přečtu tu Magonii. Je tak neuvěřitelně krásná, ale začátek mě bohužel zatím moc nezaujal. No... Snad se to změní!

2 Mona Asui Mona Asui | Web | 3. dubna 2018 v 18:50 | Reagovat

[1]: Tak to mě... těší? :D Sama se na ně neskutečně těším. :3

3 ┼Vampire┼ Erin Walentine Sammael ┼Vampire┼ Erin Walentine Sammael | Web | 6. dubna 2018 v 16:15 | Reagovat

to vypadá dobře

4 Annelie McKey Annelie McKey | E-mail | 27. dubna 2018 v 18:28 | Reagovat

Tákže...
Sníh nebo popel jsem si před chvílí stáhla. Magonii se chystám číst už taky nějaký ten pátek (ona i PnS mají opravdu krásné obálky :3). Akorát Diabolik mě nějak minul.. ALE! Už je na seznamu těch, které se chystám pořídit si a přečíst. Nadchl mě nejen popisek knížky a obálka, ale i tvé nadšení se na mě přeneslo.:D Doufám, že se mi ho podaří sehnat a nezklame mě.

5 Mona Asui Mona Asui | Web | 28. dubna 2018 v 14:58 | Reagovat

[4]: Škodolibě jsem ráda, že jsem někoho navnadila na podobné knihy. :D Přeji pěkné čtení!

6 Annelie McKey Annelie McKey | 28. dubna 2018 v 15:58 | Reagovat

[5]: :DD Děkuji♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama